Koronavirusas Covid-19 globos įstaigose

2020 m. gegužės 15 d.

Socialinės globos įstaigose visoje Lietuvoje rūpinamasi apie 13,3 tūkst. garbingo amžiaus ir negalią turinčių gyventojų. Užklupus koronaviruso pandemijai šioms įstaigoms teko sudėtinga užduotis – visapusiškai apriboti galimą COVID-19 plitimą, mat jis kelia didelę riziką globotiniams, o darbuotojai yra vieninteliai su išoriniu pasauliu kontaktuojantys asmenys, todėl apsaugoti būtina visus.

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija įvairaus pavaldumo socialinės globos įstaigoms perdavė asmeninių apsaugos priemonių, globos namų gyventojai ir darbuotojai yra periodiškai tiriami, įstaigas konsultuoja ir rekomendacijas teikia epidemiologai.

 

Naujausiais duomenimis, iš 196 Lietuvoje veikiančių socialinės globos įstaigų, COVID-19 atvejai fiksuoti 4-iose globos įstaigose, o visą informaciją apie koronaviruso situaciją nuo šiol galėsite stebėti interaktyviame žemėlapyje.

 

„Situaciją socialinės globos įstaigose stebime nuolat, tačiau norime, kad duomenys būtų prieinami visai visuomenei. Kadangi socialinės globos sistema labai sudėtinga, nes globos namai gali būti pavaldūs ministerijai, atskiroms savivaldybėms, įkurti privačių asmenų arba parapijų, apibendrinta informacija iš visos Lietuvos padės geriau matyti bendrą situaciją“, – sako socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Vilma Augienė.

 

Kiek gyventojų ir darbuotojų nustatytas koronavirusas?

 

Informaciją apie karantino sąlygų laikymąsi, gyventojų ir darbuotojų sveikatą pandemijos metu iš trumpalaikę ir ilgalaikę globą teikiančių įstaigų renka ir apibendrina Socialinių paslaugų priežiūros departamentas.

 

196-iose socialinės globos įstaigose, kuriose gyvena apie 13,3 tūkst. senyvo amžiaus ar negalią turinčių asmenų, nustatytas 21 koronaviruso atvejis.

 

Dar du globotiniai, užsikrėtę koronavirusu, mirė. Mirties atvejai dėl koronaviruso nustayti privačioje globos įstaigoje –  Antavilių pensionate.

 

Prevenciškai nuolat tiriami ir socialinių globos įstaigų darbuotojai. Profilaktiškai atliekamas socialinės globos įstaigų darbuotojų testavimas padeda užtikrinti ir pačių darbuotojų, ir jų aptarnaujamų gyventojų saugumą.

 

Šalies globos įstaigose ištirta didžioji dauguma darbuotojų, turinčių tiesioginį kontaktą su globotiniais. Ištyrus daugiau nei 6 tūkst. globos įstaigų darbuotojų, COVID-19 šiuo metu nustatytas 20-čiai darbuotojų.

 

Kiek koronaviruso atvejų nustatyta socialinės globos įstaigose?

 

Gegužės 14 dienos duomenimis, Socialinės globos įstaigose koronavirusas šiuo metu nustatytas: 

  • 20 – darbuotojų
  • 21 – globotiniui

 

Dar 2 globotiniai nuo koronaviruso mirė. 

 

Socialinės globos įstaigų steigėjas gali būti Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, savivaldybės, parapijos, privatūs asmenys ar įvairios organizacijos. 

 

Socialinė globa yra licencijuojama veikla, kurios kokybę prižiūri Socialinių paslaugų priežiūros departamentas. Lietuvoje šiuo metu veikia 196 įstaigos, teikiančios socialinę globą senyvo amžiaus ir neįgaliems asmenims.